אלופת העולם ושיאנית העולם לשעבר בריצות ארוכות העשירה את באי כנס הריצות הארוכות בחלק מהידע העצום אותו צברה במהלך השנים. הקילומטרז' שעברה בשבוע, כשהייתה מקצוענית, הותיר את המאזינים פעורי פה. "תמיד בטחתי רק בעצמי. אף פעם לא הסתכלתי על יריבותיי"

 

לורנה קיפלאגאט במהלך הרצאה בכנס הריצות הארוכות שהתקיים בכפר המכבייה (צילום: טיבור יגר)אם עד היום מרבית באי כנס הריצות הארוכות רק שמעו על לורנה קיפלאגאט, היום (שישי), בכנס הבין-לאומי לריצות הארוכות, אותו ארגן איגוד האתלטיקה בניצוחו של אריה גמליאל – מנהל מחלקת מרוצים באיגוד – בשיתוף פעולה עם חברת סאקוני ישראל, בזכות קשרי הידידות רבי השנים של מנכ"ל החברה, יובל בראון, עם קיפלאגאט.

למעלה מ-100 רצים, מאמני ריצה ומאמני כושר התקבצו בכפר המכבייה והאזינו תחילה לזהבה שמואלי – אחת מרצות המרתון הישראליות הבכירות בכל הזמנים, וכיום מאמנת של כמה מבכירי הרצים בישראל – שהבהירה נקודות "עשה ואל תעשה" לקראת המרתון.

אחריה עלתה לבמה לורנה קיפלאגאט שדיברה על ההיבטים הפיזיים והמנטאליים בהכנה לריצת המרתון. חלק מדבריה לא היו זרים כלל לקהל המאזינים, אולם כשסיפרה על הכנותיה האישיות, כאחת מרצות העילית הטובות בעולם, רבים מהנוכחים שמעו לראשונה על הקילומטרז' שרצה ברמות שלה עושה בשבוע (עד 300 ק"מ). ההכנות של רצי העילית הבכירים נשמעו למרבית המאזינים כבלתי אנושיים: אכילה – ריצה – שינה – אכילה – ריצה – שינה וחוזר חלילה. "בהכנות למרתון אסור שדבר יפריע לרץ. הטלפון היחיד שמותר לתת למשפחה הוא הטלפון הכללי במחנה. אם הורה מתקשר, הוא נאלץ להסתפק בלשמוע שבנו או בתו מרגישים טוב, אבל הוא לעולם לא יגיע למצב של שיחת טלפון – זה יסיח את דעתו מהמטרה האמיתית שלו". קיפלאגאט הוסיפה וסיפרה שרצים שמסתכלים סביבם על קו הזינוק, תמיד ימצאו מישהו שעשה תוצאה טובה מהם, ואז, אפילו בתת מודע, הרץ כבר ממקם עצמו במקום השני. היא הסבירה שהפעולה הנכונה היא לעשות הכי טוב שאפשר ולתת לתוצאות לקבוע. "ריצת מרתון היא ריצה ארוכה ודברים רבים יכולים להתפתח במהלכה", היא הבהירה והוסיפה, "אף פעם לא הסתכלתי על יריבותיי. תמיד עשיתי את מה שאני יודעת הכי טוב לעשות. אם הייתה מי שידעה לעשות זאת טוב ממני, היה עליה להוכיח זאת על המסלול".

ריצ'ארד מוקצ'ה המשמש מאמן במחנה האימון של לורנה באיטן, הדגיש מספר תרגילים שתפקידם לסייע לרצים ברמה הפיזיולוגית לפני המרתון.

ענבל דרוקר, תזונאית קלינית וספורט, דיברה אל הקהל על ההיבט התזונתי לקראת המרתון, ובשורה התחתונה, הן מהרצאתה והן מההרצאות של יתר נושאי הדברים הוותיקים והמנוסים, עולה תמונה ברורה שלכל רץ ורצה המבנה הפיזיולוגי הפרטי שלהם. מה שמתאים לאחד, לא יעשה טוב בהכרח לאחר. אל תשנו דבר ביום המרתון. אל תקשיבו להמלצות של חבר או כל מאמן, אם ההמלצה מהווה עבורכם מרכיב חדש אליו לא הורגלתם.

לורנה קיפלאגאט (מימין), זהבה שמואלי, ענבל דרוקר וריצ'ארד מוקצ'ה (צילום: טיבור יגר) 

בכנס נכחו שניים מבכירי רצי המרתון בישראל כיום – מארו טפרי (אלוף ישראל הטרי בחצי מרתון) ואזאוונט טקה (בעלת תוצאת השנה לנשים ישראליות במרתון) ממכבי תל-אביב, יחד עם מנהלם גל לוי ומאמנם דן סלפטר שהיה יותר מפעם אחת במרכז האימונים באיטן שבקניה אצל קיפלאגאט, וכעת גם אתלטיו יתחילו ללמוד את מורשתה המצוינת של הרצה הקנייתית המחזיקה גם באזרחות הולנדית.

 

מחר (שבת) בבוקר תדריך קיפלאגאט ריצת אימון באורך של 45 דקות, בקצה של 5 דק' לק"מ.